اسپاتی

اسپاتی فیلوم         SPATHER
نام علمی             SPATHIPHYLLUM
خانواده               ARACEAE
راسته                Alismatales

 
این گیاه چند ساله و همیشه سبز از خانواده گل شیپوریان و بومی نواحی آمریکای جنوبی می باشد و انواع مختلفی دارد. دارای برگ های به طول ۱۵ سانتی متر و پهنای ۸ سانتی متری  با نوک تیز و به رنگ سبز براق است. گل های کوچکی دارد که روی سنبله ای استوانه ای و سفید رنگ قرار دارد و با یک برگ تغییر که شکل یافته، شبیه قاشق (اسپات) پوشیده شده است. گل اصلی که قسمت میانی آن است چمچمه یا spathe نام دارد و عموما در اواخر زمستان و در بهار و تابستان می رویند و تا 10 هفته می توانند باقی بمانند. ارتفاع این گیاه بندرت از 30 سانتی متر بیشتر می شود. این گیاه را با برگ ‌قاشقی یا گل چمچه‌ ای نیز می شناسند. از نکات قابل توجه این گیاه خاصیت تصویه کنندگی هوای این گیاه است.
 

 

شرایط محیطی
 

اسپاتی فیلوم را باید در سایه و دور از نو مستقیم آفتاب قرار داد. در نور خیلی کم گل دهی آن کم می شود، برگ هایش نازک می گردد و موجب رنگ پریدگی آن می شود، و در نور کامل برگ های آن قهوه ای می گردد. دمای اتاق برای این گیاه مناسب است.نباید کمتر از 10 درجه و بیشتر از 30 درجه باشد. برای آبیاری آن زمانی این کار را انجام دهید که ارتفاع 2 تا 3 سانتی متر از سطح آن رطوبت خود را از دست داده باشد. خاک گیاه باید همیشه مرطوب باشد(رطوبت 50تا90 درصد) و از غرقابی کردن آن خود داری کنید. در تابستان میزان آبیاری را افزایش و در زمستان کاهش دهید. کود مایع استاندارد (و یا کود به میزان 2گرم در لیتر) به میزان هر دو هفته از اوایل بهار تا اواخر پاییز (زمانیکه اسپاتی فیلوم رشد بسیار فعالی دارد) بکار ببرید. کوددهی را در سراسر طول سال برای گیاهانی که رشد فعالی در ترکیب بر پایه ی پیت ماس دارند ادامه دهید. ترکیبی از خاك باغچه، خاك برگ باكمی ماسه برای این گیاه مناسب است. عدم وجود عناصر کافی از دلایل کاهش رشد، کوچک ماندن برگ و رنگ پریدگی برگ ها و شکل نگرفتن گل ها است و همچنین کوددهی بیش از اندازه باعث حساس شدن گیاه به پوسیدگی ریشه و سوختن برگ ها می شود. در فصل بهار گلدان را با سایز بزرگتر آن تعویض کنید و هر سال سطح بالایی خاک را با ترکیب گلدانی تازه جایگزین کنید. ریشه های این گیاه اگر زمان زیادی در گلدان باقی بماند به صورت متراکم درآمده و مجموعه ی ریشه ها با خاک ، شکل گلدان را به خود می گیرد. آن را هر ۵ سال یا زمانیکه ضروری است تقسیم کنید. برای هرس کردن گل ها و برگ های خشک شده، آنها را از نزدیکی سطح خاک قطع کنید.
 

 

تکثیر گیاه
 

وقتی گیاه بالغ در چندسال پیاپی تقسیم نشود گلدهی آن متوقف می شود. گیاه مادر را می توان تا اواخر بهار به دو یا سه دسته تکثیر کرد. و به هنگام انتقال به گلدان جدید (با قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر) آنرا در همان عمق خاک قبلی بگذارید. خاک اطراف ریشه را مرطوب کنید و به آرامی پاجوشهای موجود در کنار گیاه مادری را، که حداقل ۳ تا ۴ برگ دارند، جدا کنید . برای داشتن تعداد مناسب برگ میتوانید آنها را در حالیکه متصل به پاجوشهای بزرگتر هستند، جدا کنید. گیاه جدید را برای چند هفته با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز شد، آن را بردارید. دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور کافی فراهم کنید و گاهی با آب ولرم مه پاشی کنید. از بذر گیاه هم برای تکثیر آن می توانید استفاده کنید. بعد از قهوه ای شدن گل، باید پوشش بذر را با چاقوی تیز شکافت و بذر ها را در بستری سبک و مرطوب کاشت.
 آفات و بیماری ها
 

حداقل دما برای گیاه باید تامین شود. رطوبت کم هوا باعث می شود برگ ها خشک شوند و یا کنه قرمز به آن حمله کند و در سطح پایین برگ جمع شود. اسپری آب بصورت ذرات ریز (میست)، حداقل یکبار در هفته روی سطح پایینی برگها ضروری است.
 
از دیگر آفت ها میتوان موارد زیر را نام برد :
 

شته، کنه تارعنکبوتی، حشرات سپردار که از شیره گیاه تغذیه می کنند، تریپس و بلایت که نوعی حمله ی قارچی است.
بیماری ویروسی نیز گیاه را آلوده میکند که باعث ایجاد لکه زرد روی برگ و بد شکل شدن برگ و بلند نشدن گیاه می شود و  این درمانی ندارد!

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

اسپاتی

  • مدل کالا: SPATHIPHYLLUM
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 23,900تومان

برچسب ها: معرفی گیاه آپارتمانی اسپاتی, آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی اسپاتی, تکثیر گیاه آپارتمانی اسپاتی, فروش گیاه آپارتمانی اسپاتی, خرید گیاه آپارتمانی اسپاتی, خرید عمده گیاه آپارتمانی اسپاتی, فروش عمده گیاه آپارتمانی اسپاتی, خرید و فروش اینترنتی گیاه آپارتمانی اسپاتی, فروشگاه اینترنتی گیاه آپارتمانی اسپاتی, فروشگاه آنلاین گیاه آپارتمانی اسپاتی, خاک مناسب گیاه آپارتمانی اسپاتی, درباره گیاه آپارتمانی اسپاتی, بیوگرافی گیاه آپارتمانی اسپاتی, نام علمی گیاه آپارتمانی اسپاتی, خانواده گیاه آپارتمانی اسپاتی, شرایط محیطی گیاه آپارتمانی اسپاتی, قیمت گیاه آپارتمانی اسپاتی, تولیدی گیاه آپارتمانی اسپاتی, دمای ایده آل گیاه آپارتمانی اسپاتی, گونه های مختلف گیاه آپارتمانی اسپاتی, عکس و تصویر گیاه آپارتمانی اسپاتی

نام گیاه     کوردیلین نام علمی   Cordyline terminalis خانواده &..
36,500تومان

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
39,500تومان

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
38,500تومان

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
39,000تومان

سرخس       FERN  نام علمی     Nephrolepis exaltata خانواده ..
30,000تومان

نام گیاه         شفلرا نام علمی      Schefflera ac..
38,000تومان

نام گیاه        فیتونیا   نام علمی     Fittonia verseha..
30,000تومان