سرخس

سرخس       FERN 
نام علمی    
Nephrolepis exaltata
خانواده         polypodiaceae


سرخس ها گیاهان همیشه سبز و نهان زایی هستند که 12000 نوع دارند. این نوع گیاه بومی نواحی استوایی است و ارتفاعش به یک تا 2 متر میرسد و گسترش می یابند. مشابه این گیاهان بدون گل جلبک، خزه و گلسنگ ها هستند. برگ های دراز در حدود 90 سانتی متر و هلالی شکل به مانند پر، نمای زیبایی در آپارتمان ایجاد می کند.
 

شرایط محیطی
 

نمی توان سرخس ها را برای مدت طولانی در هوای گرم و خشک نگهداری کرد. حواستان باشد در زمستان آنها را از رادیاتور دور نگه دارید. محل خنک و مرطوب برای آنها مهیا کنید و از تابش نور آفتاب شدید به آن جلوگیری کنید و همچنین در سایه قرار ندهید چون بوته کم دوام می شود. هرگز بر روی برگ ها آب پاشی نکنید چون برگ هایش را خشک و پژمرده می کند. حداقل درجه حرارت برای سرخس های معمولی 10 تا 13 درجه است، تغيير درجه حرارت و تغيير جاي گلدان باعث صدمه گياه مي شود . گیاه را هفته ای دو تا سه بار آبیاری کنید و رطوبت هوا را 70تا 90 درصد کنید. خاک آن نیز باید همیشه مرطوب باشد اما از غرقاب کردنش اجتناب کنید و هیچ گاه ته گلدان در آب نباشد. برای ایجاد رطوبت میتوانید آنرا در گلدان سفالی بکارید و گلدان سقالی را در داخل گلدان پلاستیکی قرار دهید. البته قطر گلدان پلاستیکی 5 سانتی متر بیشتر باشد . بین آنها را با لایه ی تورب همیشه مرطوب پر کنید. خاک مناسب سرخس ها خاک های سبک با خاکبرگ زیاد است، مخلوطی از خاک لوم، پیت و شن درشت یا ذغال به نسبت مساوی. و کود مورد نیاز آنرا (كودهاي شيميائي تجارتي مايع) به میزان 1 گرم در لیتر، هر هفته یكبار، از فرودین تا شهوریور، استفاده کنید.
 

تکثیر گیاه
 

سرخس ها به دو روش قابل تکثیر هستند. بهترین راه آن تقسیم بوته در بهار است. اول قسمتی از سرخس همراه با خاک و ریشه بیرون بیاورید سپس آنرا چند قسمت کنید بطوریکه در هر قسمت حداقل  چند ریشه وجوانه و یا ساقه باشد و هریک را در گلدانی جدا بکارید و در سایه و مکانی خنک قرار دهید. با هاگهای بوحود آمده در سطح زیرین برگها نیز می توانید عمل تکثیر را انجام دهید. هاگ ها را جمع آوری کنید و در گلدان پر از ماسه قرار دهید .
 

آفات و بیماری ها
 

سرخس ها در شرایط محیطی خشک دچار کنه و شته می شوند. قارچ های Botrytis, Rhyzoctonia و Pythium  نیز ممکن است به گیاه حمله کند که با گندزدایی می توان آنرا کنترل کرد. از دیگر آفات سرخس می توان موارد زیر را نامبرد:
 

لکه های برگ ، شپشکهای نرم تن ، شپشک آرد آلود ، شته ها ، نماتد برگ و برگ ها قهوه ای پیچ خورده و در دمای 21درجه آنرا با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید. 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

سرخس

  • مدل کالا: Fern
  • موجودی: 92
  • 30,000تومان

برچسب ها: معرفی گیاه آپارتمانی سرخس, آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی سرخس, تکثیر گیاه آپارتمانی سرخس, فروش گیاه آپارتمانی سرخس, خرید گیاه آپارتمانی سرخس, خرید عمده گیاه آپارتمانی سرخس, فروش عمده گیاه آپارتمانی سرخس, خرید و فروش اینترنتی گیاه آپارتمانی سرخس, فروشگاه اینترنتی گیاه آپارتمانی سرخس, فروشگاه آنلاین گیاه آپارتمانی سرخس, خاک مناسب گیاه آپارتمانی سرخس, درباره گیاه آپارتمانی سرخس, بیوگرافی گیاه آپارتمانی سرخس, نام علمی گیاه آپارتمانی سرخس, خانواده گیاه آپارتمانی سرخس, شرایط محیطی گیاه آپارتمانی سرخس, قیمت گیاه آپارتمانی سرخس, تولیدی گیاه آپارتمانی سرخس, دمای ایده آل گیاه آپارتمانی سرخس, گونه های مختلف گیاه آپارتمانی سرخس, عکس و تصویر گیاه آپارتمانی سرخس

نام گیاه     کوردیلین نام علمی   Cordyline terminalis خانواده &..
36,500تومان

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
39,500تومان

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
38,500تومان

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
39,000تومان

نام گیاه          سانسوریا نام علمی   &n..
39,000تومان

نام گیاه         سینگونیوم نام علمی     ..
35,000تومان

نام گیاه       شامادورا نام علمی    Chamaedorea elegans..
45,000تومان

نام گیاه         شفلرا نام علمی      Schefflera ac..
38,000تومان

نام گیاه       فیکوس نام علمی    Ficus elastic خانواد..
38,000تومان