کوردیلین

نام گیاه     کوردیلین
نام علمی   Cordyline terminalis
خانواده     Liliaceae

 
این گیاه یکی از انواع 15 گونه ی درخت و درختچه ی همیشه سبز در خانواده ی خود است و بومی جنوب شرقی آسیا می باشد. در شرایط مناسب می تواند تا ارتفاع 4 متر رشد کند و این مقدار در گلدان  حدودا به یک متر می رسد. برگ ها شمشیری یا بیضی شکل هستند که برخی از انواع آن ساده و برخی دیگر ملون به ارغوانی، صورتی و قرمز هستند. گل های این گیاه به رنگ زرد و قرمز هستند که میوه های قرمز با مصرف خوراکی و کاربردی می دهند.
 

شرایط محیطی
 

کوردیلین مخصوص نواحی گرم و مرطوب بوده و در آپارتمان نیز باید رطوبت نسبی هوا زیاد باشد تا خوب رشد کند. نیاز این گیاه به آبیاری متوسط است، در روزهای گرم خاکش نباید خشک شود و به دفعات کمی آبیاری کنید تا مرطوب باقی بماند. این گیاه نیز به مانند اغلب گیاهان باید از نور مستقیم آفتاب در امان بماند. بهتر است در مکان سایه روشن قرار گیرد . در دمای متعادل، 2 ساعت نور مستقیم آفتاب صبح، در ایجاد و حفظ رنگ قرمز برگ موثر است. کمبود نور باعث کمرنگ شدن برگ ها می شود. کوردیلین دوستدار گرما است. دمای مناسب محیط گیاه از 18 تا 21 درجه است. سرما رفته رفته گیاه را نابود می کند و گرمای زیاد و خشکی نیز برگ ها را می پوساند. بنابراین در دمای بالای 24 گیاه را به دور از نور آفتاب غبارپاشی کنید. خاک قلیایی با رطوبت %70 تا 90% مناسب این گیاه است. ترکیبی از خاک جنگلی و کود حیوانی و یا مخلوط پیت موس را می توان استفاده کرد. این خاک باید زهکشی مناسب داشته باشد. برای تغذیه گیاه از اردیبهشت تا آبان هر 15 روز یکبار به اندازه ی 3 گرم در لیتر از کود استفاده کنید، فقدان تغذیه برگ ها را کوچک می کند. تعویض گلدان را زمانی انجام دهید که ریشه های گیاه از منافذ گلدان مشخص شود که عموما 2 سال زمانمی برد.
 

تکثیر گیاه
 

در اواخر زمستان و اوایل بهار پاجوش هایی که می رویند را از گیاه جدا کرده و بکارید. قلمه ساقه هم به تکثیر کمک می کند. بهتر است تا زمانی كه گیاه خیلی بلند نشده، عمل تكثیر را انجام دهید در اواخر بهار در دمای 18 تا 21 درجه قلمه ها را جدا کرده و در محیط مرطوب با نور ملایم بکارید. اگر قلمه ها را از نوک ساقه انتخاب می کنید طولش 10 الی 15 سانت باشد و قلمه های میانه ساقه میز 5 الی 7 سانت باشد. بعد از چند هفته که قلمه ریشه داد آنرا در گلدانی با قطر دهانه ی 11 الی 13 سانتی متر بکارید که خاکش نیز از کمپوست با پایه پیت باشد. کوردیلین در اواخر تابستان تا اوایل زمستان با بذر هم قابل تکثیر است. بذر ها در بستر سبکی کاشته شوند و رویش کمی پیت ریخته شود. خاک باید مرطوب باشد تا زمانی که ارتفاع گیاه به حدود 9 سانتی متر برسد و بعد گلدانش را تعویض کنید.

 

آفات و بیماری ها
 

کنه تار عنکبوتی برگ هایش را زرد میکند، تریس شیره ی گیاه را تغذیه می کند،بلایت باعث ایجاد لکه های آبدار بر روی برگ ها و پوسیدگی ساقه می شود. شپشک آرد آلود و شته نیز گیاه را درگیر می کند. لکه ه ای قهوه ای که در اثر حشرات آفت ایجاد می شود را با سمپاشی ماهانه می توانید نابودکنید.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

کوردیلین

  • مدل کالا: Cordyline terminalis
  • موجودی: 76
  • 36,500تومان

برچسب ها: معرفی گیاه آپارتمانی کوردیلین, آفات و بیماری های گیاه آپارتمانی کوردیلین, تکثیر گیاه آپارتمانی کوردیلین, فروش گیاه آپارتمانی کوردیلین, خرید گیاه آپارتمانی کوردیلین, خرید عمده گیاه آپارتمانی کوردیلین, فروش عمده گیاه آپارتمانی کوردیلین, خرید و فروش اینترنتی گیاه آپارتمانی کوردیلین, فروشگاه اینترنتی گیاه آپارتمانی کوردیلین, فروشگاه آنلاین گیاه آپارتمانی کوردیلین, خاک مناسب گیاه آپارتمانی کوردیلین, درباره گیاه آپارتمانی کوردیلین, بیوگرافی گیاه آپارتمانی کوردیلین, نام علمی گیاه آپارتمانی کوردیلین, خانواده گیاه آپارتمانی کوردیلین, شرایط محیطی گیاه آپارتمانی کوردیلین, قیمت گیاه آپارتمانی کوردیلین, تولیدی گیاه آپارتمانی کوردیلین, دمای ایده آل گیاه آپارتمانی کوردیلین, گونه های مختلف گیاه آپارتمانی کوردیلین, عکس و تصویر گیاه آپارتمانی کوردیلین

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
39,500تومان

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
38,500تومان

كروتون      croton نام علمی  Codiaeum variegatum خانواده     Eu..
39,000تومان

نام گیاه          آگلونما نام علمی      Aglaonema ..
49,000تومان

نام گیاه         بنجامین نام علمی      F..
39,900تومان