منو
Your Cart

آلوئه ورا

آلوئه ورا
آلوئه ورا
آلوئه ورا
آلوئه ورا
آلوئه ورا
ناموجود
آلوئه ورا
آلوئه ورا
آلوئه ورا
آلوئه ورا
آلوئه ورا
آلوئه ورا
35,000 تومان
  • موجودی: ناموجود
  • مدل: Aloe vera
  • وزن: 5.50

نام گیاه       آلوئه ورا
نام علمی     Aloe vera
خانواده       Asphodelaceae

 
آلوئه‌ورا  یا صبر زرد گیاهی بومی آفریقای شمالی است. اکثرا بی ساقه و برخی دارای ساقه ای کوتاه می باشند. از گیاهان علفی و چند ساله است که برگ های ضخیم، گوشتی آبدار و بلند نیزه ای دارد و حاشیه آن نیز دندانه دار است. در تابستان دارای گل های آویخته ای به رنگ های نارنجی، قرمز و زرد است که جام لوله ای دو یا سه سانتی دارد. آلوئه‌ورا در نواحی گرمسیری و خشک به عنوان گیاهی زینتی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و 500 گونه مختلف دارد.
 شرایط محیطی
 

آلوئه ‌ورا شرایط سخت اقلیمی را تحمل می کند. نیازش به آبیاری کم می باشد و تقریبا ۹۵%گیاه آلوئه ورا ،آب است. در فاصله ی دو آبیاری باید سطح خاکش خشک شود و آب از انتهای گلدان خارج شود. در تابستان هفته ای یکبار و در فصول سرما میزان آبیاری را کمتر کنید، ماهی یکبار می تواند کافی باشد. کم آبی باعث باریک شدن برگ می شود.آبیاری زیاد منجر به پوسیدگی باکتریایی و مرطوب ماندن بستر گیاه باعث پوسیدگی طوقه می شود.
این گیاه را در نور آفتاب قرار دهید و حداقل روزی 6 ساعت آفتاب صبح برایش مناسب است. نور کم برگ ها را می اندازد و گاهی آفتاب شدید برگ هایش را قهوه ای یا قرمز می کند و گیاه حالت مرده پیدا میکند. دمای مناسب برای نگهداری از گیاه 15 تا 25 درجه است، سرما به آن آسیب می رساند و موجب افتادگی برگ می شود. خاک خوب زهکشی شده برای گیاه توصیه می شود. خاکی با درصد قلیلیی بالا رشدش را کم می کند. می توان هر مخلوطی با کیفیت تجاری را با اضافه کردن ماسه دانه درشت،پرلیت، یا سنگریزه های گرانیت را در گلدان قرار داد. و برای تغذیه گیاه، در بهار یک مرتبه از کودهای رقیق  و یا نیمه قوی استفاده کنید. زمانیکه ریشه ها از منافذ گلدان مشخص شد گلدان را تعویض کنید و یا زمانیکه تراکم برگ ها زیاد شد این کار را انجام دهید. گلدانی انتخاب کنید که قطر آن به اندازه ی نصف طول برگ باشد. زهکشی خاک را فراموش نکنید.
 
 
  

تکثیر گیاه
 

آلوئه‌ ورا به چند روش تکثیر می‌شود. تکثیر با پا جوش های 8 تا 10 سانتی  که هر 6 ماه در بین برگ ها پدید می آید و یا پا جوش هایی که در زمان تعویض گلدان می بینید را از گیاه مادر جدا کرده و جداگانه بکارید. تکثیر با کشت بافت توسط سلول های بنیادی گیاه انجام می گردد و همچنین توسط کاشت بذر در بهار نیز می توان گیاه را تکثیر کرد. نوع درختی این گیاه توسط قلمه زدن تکثیر می شود.
 

     

آفات و بیماری ها
 

کنه تار عنکبوتی، حشرات سپردار و شته شیره گیاه را مصرف می کند و موجب رشد کم و زرد شدن برگ می شود،شپشک آرد آلود نیز گیاه را درگیر می کند. از بیماری های قارچی گیاه کپک سیاه است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب