منو
Your Cart

نهال درخت شلیل

نهال درخت شلیل
نهال درخت شلیل
نهال درخت شلیل
نهال درخت شلیل
ناموجود
نهال درخت شلیل
نهال درخت شلیل
نهال درخت شلیل
نهال درخت شلیل
نهال درخت شلیل
32,000 تومان
  • موجودی: ناموجود
  • مدل: Prunus persica
  • وزن: 5.00

  توجه   نهال ارسال درخت شلیل توسط فروشگاه ایباغ ارتفاعی بین 90 تا 130 سانتی متر را دارد
 
نام گیاه      
شلیل
نام علمی    Prunus persica
خانواده      Rosaceae

 
شلیل میوه ای بدون کرک از خانواده هلو است. این گیاه بومی کشور چین و آسیا و نواحی آب و هوایی گرم می‌باشند در نتیجه به زندگی در مناطق پر آب و مردابی عادت ندارند.  پایه های بذری شلیل مناسب زمین های سبک و با تهویه مناسب است. تقریبا همه انواع شلیل خود بارور هستند و دگرگرده افشانی نیاز ندارند. زمان گلدهی از بهمن تا فروردین است لذا باید از یخزدگی گل ها حفاظت کنید. شلیل ۲تا۳سال بعد از کشت گل می دهد.
 

برخی از خواص شلیل
 

سرشار از ویتامین‌های  AوC  می‌باشد و منبع بسیار غنی بتاکاروتن است.
بتاکاروتین موجود در شلیل که خاصیت آنتی اکسیدان بالایی دارد با ارتقای سطح سیستم دفاعی بدن از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند.
خطر ابتلا به بیماری‌های حاد مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های چشمی را کاهش می دهد.
ادرارآور و ملین است.
پتاسیم آن موجب افزایش شادابی و تحرک در فرد می‌شود، فشار خون بالا را کنترل می‌کند و خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی را کاهش می‌دهد.
می‌تواند در کنترل قندخون موثر باشد.
 

شرایط محیطی
 

نیاز آبیاری این درخت زیاد است. از تخلیه راحت آب در گلدان نیز مطمئن باشید زیرا به خاک خيس و مرطوب خيلي حساس هستند.
آفتاب مستقیم حداقل روزی 6 ساعت لازم است. سایه مانع رشد و میوه دهی آن می شود. خیس بودن خاک موجب زردی برگ و پوسیدگی ریشه می شود.
مقاومت هلو در برابر سرمای زمستانه از سیب و گلابی است. گلهای باز شده و میوه های ریز در صورتی که در زمان محدودی در دمای ۲.۲- و یا کمتر قرار گیرند از بین میروند. باید در مکان هایی کاشته شوند که اوایل بهار سرد نباشد و سرمای دیر رس بهاره نیز نداشته باشد. در مناطقی که دمای هوا به زیر منفی 17 درجه میرسد بهتر است از کاشت درخت اجتناب شود.
این درخت به خاک های آهکی، کلروز ناشی از کمبود آهن و خشکی مقاوم است و انواع وسیعی از خاک ها را تحمل می کند. خاک گیاه باید زهکشی و تهویه مناسب داشته باشد و از 30 تا90 سانتی متر عمق داشته باشد. در تهویه نا مناسبpH  باید بالای از 7.5 باشد.
 کود دهی را در اوایل بهار انجام دهید.
برگ های ریزش یافته و میوه های خشک و مومی شده روی درختان منبع انتقال بیماریها به سال آینده است.  هرس درخت باید قبل از گلدهی آن و از سال اول صورت گیرد.
 

تکثیر گیاه
 

درختان شلیل را می توان هم به طریق جنسی و هم غیر جنسی تکثیر کرد. که اکثرا از نهال های بذری به عنوان پایه استفاده می شود. یکی دیگر از روش ها عمل پیوند است. بهترین زمان برای کاشت اغلب گونه های گیاهی اواخر زمستان تا اوایل بهار می باشد.
 

آفات و بیماری ها
 

شته‌ها، پرندگان، عنکبوت قرمز و کرمهای ریشه خوار ممکن است به گیاه حمله کنند.
پیچیدگی برگ ها از بیماریهای رایج درخت است که یک بیماری قارچی است. لکه سیاه ، گال طوقه و پوسیدگی قهوه ای نیز از بیماری های قارچی محسوب می شوند.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب