در گذشته در بسیاری از ممالک از ترکیب گیاهان یک ساله و چند ساله با یکدیگر برای زیباسازی باغ های بزرگ، ویلا ها و حتی باغ های کوچک استفاده می شد. این روش کاشت مزایای زیادی داشت. بسیاری از گیاهان یکساله دوره گلدهی طولانی دارند که گیاهان چند ساله فاقد آن می باشند. اما بسیاری از گیاهان چند ساله علاوه بر گلهای زیبا برگ های جالب و اشکال زیبایی دارند. با ترکیب این دو گروه از گیاهان می توان باغی را به وجود آورد که علاوه بر داشتن قسمت های جالب و زیبا رنگارنگ نیز باشند.

 

کاشن درهم: منظور ما از کاشت درهمترکیب گیاهان یک ساله و چند ساله است که با درختان و درخچه ها تلفیق شده اند. این روش نیز به زمانی بر می گردد که خانه های ویلایی بزرگی وجود داشتند که درخچه هایی نظیر گلسرخ، اسطوخودوس، مریم گلی، گل سرخ سخره ای، یاس بنفش، یاس زرد، بخاطر رنگی که در طی فصول ارایه می کردند، مورد استفاده قرار می گرفتند. از دیگر تلفیق ها می توان به تلفیق گیاه یک ساله و چند ساله جنگلی و سایه پسند که در کنار گیلاس ، گل خرزهره، آزالیا، کاملیا بصورت یک مجموعه جور می باشند، اشاره کرد.

 

کاشت جدا: بعضی از گیاهان چند ساله تا حدودی برای کاشت تاکیدی مناسب هستند و می توان آنها را به صورت بوته های مجزا از هم کاشت. بسیاری از آنها می توانند سال های زیادی در آن باقی بمانند و با رنگ و شکلی که دارند زیبایی خاصی به محل ببخشند. احتمالا گیاهان نسبتا زیادی از این نوع وجود دارند که عبارتند از : گل های شب بوی زرد که برای کاشت در کنار استخر باغ، گیاهان شقایق برای کنار درب باغ، دسته ای از سوسن ها در اطراف نیمکت باغ، گل های فراموشم مکن برای منطقه سایه روشن و در زیر یک درخت گلدار و بالاخره گل صد تومانی زیبا برای کنار درب ورودی خانه مناسب می باشد و جلوه خاصی به محیط می دهد.

 

گیاهان گلدانی: همانطوری که مردم گل را برای لذت در داخل باغ پرورش می دهند، می توانند آنها را نیز در داخل گلدان بکارند. با این وجود، روش های نوین باغبانی باعث استفاده بیشتر مردم از تمام انواع ظروف شده است از قبیل گلدانهای ثابتی که بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند. هم چنانکه حیاط منزل ها و باغچه ها کوچکتر می شوند و آپارتمانها گسترس می یابند، استفاده از ظروف باغبانی اهمیت بیشتری پیدا می کند. برای ساکنین آپارتمان، ظروف می توانند تنها امکان برخورداری از گیاهان باشند. گیاهان یک ساله و چند ساله از آنجائی که رنگ های متنوع و فراوانی دارند، برای کاشت در ظروف گلدانی در الویت قرار دارند.