منو
Your Cart

پاندانوس

پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
پاندانوس
75,000 تومان
  • موجودی: موجود
  • مدل: pandanus
  • وزن: 6.70kg

نام گیاه        پاندانوس
نام علمی      Pandanus veitchii
خانواده         pandanaceae

 
پاندانوس دارای 600 گونه مختلف می باشد. درختچه ایی همیشه سبز و دارای برگ های آناناسی شکل است. این گیاه بوته ای مناسب مکان های گرمسیری و نیمه گرمسیری و بومی نواحی آفریقای غربی است. برگ های شمشیری آن می تواند تا 60 سانتی متر هم برسد و دارای میوه هایی به شکل میوه درخت کاج است که قابل خوردن می باشد. از دیگر ویژگی هایش ریشه های هوایی است که از گیاه خارج شده و به 1 متر هم می رسد. سه گونه ی مهم آن پاندانوس معمولی، پاندانوس ابلق و پاندانوس پا کوتاه است.
 

شرایط محیطی
 

این گیاه نیاز زیادی به آبیاری دارد و خاکش باید همیشه مرطوب باشد. در تابستان هفته ای 2 تا 3 بار و در زمستان هر 10 روز یکبار با آب ولرم آبیاریش کنید. هنگام آبیاری برگ ها باید خشک باقی بمانند. اگر گیاه تشنه بماند برگ هایش چروکیده و قهوه ای می شود. همچنین نیاز به نور آن زیاد است اما نور مستقیم خورشید برایش ضرر دارد. اگر نور کافی نباشد برگ ها شادابی و حالت ابلق خود را از دست می دهند در نور زیاد نیز برگ ها چروکیده و رنگ پریده می شوند. حداقل و حداکثر دمای محیط باید 18 تا 29 درجه باشد البته نه در مجاورت بخاری و شوفاژ. اگر هوای محیط سرد باشد  پاندانوس دچار یخ زدگی می شود و برگ هایش قهوه ای کم رنگ ،نرم و آبکی می گردد. برای پاندانوس رطوبت هوا باید حفظ شود و در تابستان و دماهای بالا بر روی برگ هایش آب پاشیده شود. در هوای خشک مورد حمله تریپس و عنکبوت های قرمز و سایر حشرات مضر قرار میگیرند و در حاشیه برگ ها لکه های قهوه ای مشاهده می شود. اگر دما پایین و رطوبت بالا باشد نوک برگها را قهوه ای و خشک می کند. خاک مناسب پاندانوس خاک برگها و خاک حاصله از چمن یامخلوطی از ماسه،خاک برگ وپیت است. و هر 20روز یک بار با کودهای مناسب گیاهان زینتی کمبود عناصر خاک را جبران کنید. تعویض گلدان را سالی یک بار یا 2سال یک بار انجام دهید. اگر حجم ریشه ها متراکم باشد برگ های جدید ریز و کم رشد می شوند.
 

تکثیر گیاه
 

تکثیر این گیاه دشوار است. باید در اواسط بهار پاجوش هایی که ایجاد می شوند را با چاقوی تیز جدا کرد و آنرا در گلدانی حاوی کمپوست بدر و قلمه و پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. دقت کنید دما را 20 یا21 درجه حفظ کنید و نور و رطوبت لازم را فرهم کنید.
 

آفات و بیماری ها
 

شپشک آرد آلود و کنه قرمز ریز از جمله آفات پاندانوس محسوب می شوند. کنه ریز قرمز باعث می شود بر روی برگ ها نقاط زرد ایجاد شود و سطح زیرین برگ ها پر از تار عنکبوت شود.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب