منو
Your Cart

فیتونیا

فیتونیا
فیتونیا
فیتونیا
فیتونیا
فیتونیا
فیتونیا
فیتونیا
فیتونیا
فیتونیا
40,000 تومان
  • موجودی: موجود
  • مدل: Fittonia
  • وزن: 4.50kg

نام گیاه        فیتونیا  
نام علمی     Fittonia versehaffeltii
خانواده        Acanthaceae

 
فیتونیا از گیاهان خزنده ی چند ساله است که دارای 2 گونه می باشد و بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی است. دارای برگ هایی پهن و به شکل قلب با رگبرگهایی سفید صورتی می باشد. گل های آن کوچک و متمایل به سفید آن روی سنبله نمایان می شود. ارتفاع این گیاه به 30 سانتی متر هم میرسد و وسعتش نیز از 15 تا 22 سانتی متر را اشغال می کند.
 

 

شرایط محیطی
 

فیتونیا به مانند بسیاری از گل های آپارتمانی نسبت به سایه مقاوم است و با نوری متوسط باید از نور مستقیم آفتاب در امان بماند. نور کم باعث کوچک ماندن برگ ها و نور زیاد باعث چروکیدگی و نازکی برگ می شود. حداقل و حداکثر دمای محیطی باید بین 18 تا 30 درجهه باشد. هوای سرد باعث ریزش برگ ها می شود .در دمای بالای 30 باید گیاه را غبار پاشی کرد.بهتر است در تابستان هر روز و در زمستان هر 5 روز یک بار این کار را انجام دهید تا رطوبت 70 تا 90 درصد را داشته باشد. در هوای خشک برگ هایش پژمرده می شود و باید غبار باشی کنید. گیاه نسبت به خشکی حساس است و باید خاکش مرطوب نگه داشته شود، در تابستان حداقل هفته ایی 3 بار آبیاری شود و در زمستان 5 روز یکبار، بهتر است با آب شیر آبیاری انجام شود. انواع خاکهای لیمونی و کمپوست برای رشد ریشه مناسب است. خاک این گیاه باید مرطوب و زهکشی باشد تا آب اضافه از آن خارج گردد. کود مورد نیاز آنرا هر 14 روز یکبار با مخلوط کودهای شیمیایی مخصوص، به میزان نصف توصیه شده، استفاده کنید. ریشه های گیاه سطحی است و نیازی به تعویض گلدان ندارد اما زهکشی آن باید مناسب باشد. برای هرس کردن نیز می توانید جوانه ها را جدا کنید و یا گیاه را سرزنی نمایید.
 

 


 
تکثیر
گیاه
 

عمل تکثیر را باید در اواسط بهار تا اوایل تابستان انجام داد. قلمه های 8 یا 9 سانتی متری همراه با حداقل 2 برگ جدا کنید و آنرا در دمای 20 درجه با نور مناسب و کمی رطوبت نگهداری کنید. بعد از حدود 1 ماه گیاه ریشه می دهد.
 

 

آفات و بیماری ها
 

کنه تارعنکبوتی شیره گیاه را مصرف می کند. شپشک آرد آلود موجب ریزش و زرد شدن برگ ها می شود. لکه برگی باکتریایی و قارچی، پوسیدگی ریشه، ویروس موزاییک نیز از بیماری های آن است. برای مبارزه با بیماری های قارچی از قارچکش ها استفاده کنید. متاسفانه بیماری های ویروسی درمانی جز حذف گیاه ندارد.

 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب