منو
Your Cart

سانسوریا ابلق

سانسوریا ابلق
سانسوریا ابلق
سانسوریا ابلق
سانسوریا ابلق
سانسوریا ابلق
سانسوریا ابلق
سانسوریا ابلق
80,000 تومان
  • موجودی: موجود
  • مدل: Sansevieria gold
  • وزن: 7.50kg

این گیاه با نام علمی Sansevieria trifasciata به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و به دلیل شکل خاص برگها که بلند و باریک هستند در انگلیسی نام گیاه مار snake plant  و همچنین به دلیل کناره‌های تیز برگها نام زبان مادر شوهر یا زبان مادر زن mother in law’s tongue برای آن انتخاب شده است. در زبان چینی به این گیاه ارکیده دم پلنگ Tiger’s Tail Orchid و در برزیل با نام شمسیر سنت جورج sword of saint george خوانده می‌شود. بومی نواحی گرمسیری غرب آفریقا است.

سانسوریا گیاهی همیشه سبز و چندساله است که ساقه ندارد و برگها مستقیما از ریزوم رویش می‌کنند.که ریزوم دارد برگهای بالغ به رنگ سبز تیره هستند و در برخی ارقام رگه‌هایی از رنگهای کرم و زرد در امتداد طولی برگها وجود دارد. طول و شکل برگها در نمونه‌ها و ارقام مختلف این گیاه متفاوت است. نمونه‌هایی که معمولا به عنوان گیاه خانگی از آن استفاده می‌شود برگهایی به طول ۹۰-۷۰ سانتیمتر و عرض ۶-۵ سانتیمتر دارند. این گیاه از جمله گیاهانی است که به تصفیه هوای محیط داخلی خانه‌ها بسیار کمک می‌کند زیرا به خوبی مواد سمی همانند اکسید نیتروژن و فرمالدئیدها را که برای سلامتی مضر هستند جذب و تجزیه می‌کنند.این گیاه در زبان انگلیسی Mother in laws tongu و همچنین Snake plant  خوانده می شود.

نیازها

آبیاری: این گیاه را نباید خیلی آب داد . در تابستان هفته‌ای ۲-۱ مرتبه و در زمستان هر ۲-۳ هفته یک مرتبه آبیاری کافی است و به غبارپاشی نیز احتیاجی ندارد مگر بخواهید که هر چند وقت یکبار برگها را شستشو دهید. در صورتی که گیاه بیش از اندازه آبیاری شود بر روی برگها زخمهای قهوه‌ای رنگی بوجود می‌آید و امکان پوسیدن برگها از قسمت پایین و در نزدیکی سطح خاک وجود دارد.

دما: طیف گسترده ای از دما را تحمل می‌کند و بهترین رشد را در دمای ۳۰-۲۰ درجه سانتیگراد دارد و اگر دمای محیط به زیر ۱۰ درجه سانتیگراد بیاید رشد گیاه و ظاهر آن با مشکلاتی مواجه خواهد شد. شبهای سرد منجر به سیاه شدن و آبکی شدن برگها می‌شود و این مسئله ۴-۱ هفته بعد از سرما دیدن گیاه ظهور می‌کند. تماس با شیشه داغ و گرم نیز موجب سوختن حاشیه برگها خواهد شد.

خاک :  خاک با بافت متوسط که زهکش مناسبی نیز دارد محیط خوبی برای رشد این گیاه فراهم می‌کند. مثلا می توان از مخلوط خاک معمولی + خاک برگ و یا مخلوط این دو به همراه مقداری شن استفاده کرد.تعویض گلدان را می‌توان هر ۳-۲ سال انجام داد.در صورت کم رنگ و کوچک ماندن برگها می‌توان در طی فصول رشد و به شکل ماهیانه یک برا از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. در کوددهی گیاه اگر زیاده‌روی شود برگهای جدید نرم خواهند شد و به دلیل عدم استحکام خمیده می‌شوند.


نور: این گیاه در سایه نیز قادر به ادامه زندگی است اما برای بهترین رشد آن می‌بایست محیطی پر نور را برای آن در نظر گرفت البته باید گیاه را بخصوص در روزهای گرم از نور مستقیم آفتاب حفاظت نمود. در نور کم برگها رنگ پریده می‌شوند و در نمونه‌های ابلق، طرح روی برگها کم رنگ خواهد شد.

تکثیر: استفاده از قلمه برگ آسانترین راه پرورش این گیاه است. بدین صورت که یک برگ را به قطعات۱۰-۷ سانتیمتری تقسیم میکنیم. البته برخی از انواع سانسوریا که اصولا برگهای بلندی دارند میتوان قلمه به طول ۲۰-۱۵ سانتیمتر تهیه کرد. قلمه ها را تا نصف ارتفاع بستر کاشت سبک همانند مخلوط ۳ قسمت پیت خزه اسفاگنوم و ۱ قسمت شن درشت فرو میکنیم. بستر کاشت و همچنین هوای اطراف قلمه ها باید مرتبا مرطوب نگهداشته شوند اما مراقب خیس و غرقابی شدن بستر کاشت باشید تا قلمه ها دچار پوسیدگی نشوند دما در حدود ۲۳-۲۱ درجه سانتیگراد مناسب است . ریشه دهی قلمه ها ۴-۳ هفته طول می کشد و ظهور و رشد برگهای جدید ۴-۳ ماه زمان می برد. در رابطه با قلمه های برگ این گیاه می توان از هورمونهای ریشه زایی نیز استفاده کرد البته بدون مصرف هورمون نیز ریشه می دهند اما کمی بیشتر زمان می برد. همچنین توجه داشته باشید که قلمه ها را اگر برعکس در خاک فرو کنید اصلا ریشه نمی دهد. تقسیم ریزوم (تقسیم بوته) دیگر روش تکثیر این گیاه است که بخصوص برای ارقام ابلق مورد استفاده قرار میگیرد.گفته می شود که در صورت تکثیر ارقام ابلق از طریق قلمه برگ گیاهانی با برگهای سبز ساده بدست می آیند.چنانچه تمایل دارید میتوانید از طریق لینک زیر آموزش تکثیر سانسوریا را بصورت تصویری آموزش ببینید.

 

تعویض گلدان: گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد،گلدان را عوض کنید،مگر اینکه در حال ترکیدن باشد و سه سال یکبار عمل تعویض را انجام دهید،خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.


تمیز نمودن برگها:برگهای غبارالود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

 

 

 

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب