گیاهان یک ساله و چند ساله در گذشته و حال

نوشته شده توسط ایباغ 2017/02/14 12:16:46 2 نظرات پرورش، نگهداری و تکثیر گیاهان فضای آزاد,

گیاهان یک ساله و چند ساله از قدیم، نقش ویژه و جداگانه ای در باغ داشته اند. این میراثی است که از باغ های بزرگ زمان ویکتوریا و ادوارد برای ما به یادگار مانده است. در آن روزگار، گیاهان یکساله منحصرا برای پوشاندن بستر باغ ها به کار برده می شدند، به طوری که آنها را در یک سطح وسیع به صورت دسته های متحد الشکل می کاشتند و بدین طریق باغ را رنگارنگ می ساختند و فرشینه ای از گل ها را به وجود می آوردند. باغ داران هزاران گیاه یک ساله ای را که در بهار گل می دادند برای نمایش آغاز فصل بهار پرورش می دادند. سپس آنها را می کندند و دور می انداختندو هزارا گیاه یک ساله دیگری که در طی تابستان گل می دادند را جانشین آن می ساختند که تا اواسط یا اواخر تابستان باغ را رنگارنگ سازند. چنین نمایش هایی انچنان تاثیر قوی داشت و آنچنان در آنها به مقدار فراوان از گیاه یکساله استفاده می شدکه امروزه باغداران زیادی را به این فکر انداخته که تنها با گیاهان یکساله بستر باغ خود را پوشش دهند.

 

همچنین اگر امروزه ما تجربیاتی در مورد حاشیه باغ هایی که با گیاهان چند ساله پوشیده شده اند داریم، آن را از قدیم به دست آورده ایم. پهنای این حاشیه ها معمولا 180 تا 300 سانتیمتر بود که کناره های آن با چمنزار یا سنگ فرش تزئین می شد و تا جائی که باغبان می خواست در پشت آن پرچین یا دیوار بلندی به وجود می آورد که من حیث المجموع منظره بدیعی را تشکیل می دادند. گیاهان چند ساله ای که حاشه باغ را تشکیل می دادند، طوری کاشته می شدند که از نظر رنگ، شکل برگ، ارتفاع و فصل گلدهی با یکدیگر تفاوت داشتند. هدف از این کار این بود که این گیاهان از بهار تا پاییز گل داشته باشند و حتی به عنوان مکمل به همراه گیاهانی که گل نمی دادند، باغ را رنگین سازند.

نقش ویژه ای که گیاهان یک ساله در پوشاندن بستر باغ و گیاهان چند ساله در ایجاد حاشیه دارند هنوز از جمله دستور العمل های سودمند در کاشت کاشت گیاهان به شمار می رود. شما می توانید نمونه های بیشماری از آنها را در برخی باغ های عمومی و اراضی که در معرض دید همگان قرار دارند، مشاهده نمائید. حتی در باغ های انبوه و خانه های امروزی، کاشت بستر های نمایشی و زیبا از گیاهان یکساله با حاشیه های زیبا از گیاهان دائمی امکان پذیر است. ممکن است با این وجود روش های دیگری برای به کار گیری گیاهان یک ساله و چند ساله وجود داشته باشند که غالبا در مکان های مختلفی آنها را به کار می برند.

 

گردآوری مطالب گروه آموزشی ایباغ

2 نظرات

تجهیزیار:
2019/05/22 20:11:31, 08:11:31 PM, tajhizyar.com
پاسخ

جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

جایینو:
2020/01/11 08:04:27, 08:04:27 AM, jayino.com/blog
پاسخ

از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

ارسال نظر