آشنایی با گیاهان زینتی یک ساله، دو ساله و چند ساله

نوشته شده توسط ایباغ 2017/02/13 09:33:51 0 نظرات پرورش، نگهداری و تکثیر گیاهان فضای آزاد,

گیاهان زینتی به گیاهانی اطلاق می شوند که از نظر شکل، رنگ و بو مورد نظر بوده و به همین مناسبت انسان به پرورش آن اقدام می نماید و آن ها را به گیاهان درختی، درخچه ای و بوته ای تقسیم می کنند. گیاهان بوته ای شامل گیاهان یک ساله، دو ساله، و چند ساله می باشند.

گیاهان یک ساله و چند ساله می توانند بسیار سریعتر از گیاهان دیگر، رشد کرده، ظاهر باغ شما را زیبا و رنگارنگ سازند. شما می توانید با انتخاب گیاهان یک ساله و چند ساله ای که به طور متوالی برای مدت طولانی گل می دهند، تقریبا در طول فصل گلدهی، باغ رنگارنگی داشته باشید.

گیاهان یکساله

گیاهانی هستند که طول دوره زندگی آنهایک سال است و سپس از بین می روند. در طبیعت،دوره زندگی آنها از آغاز فصل رشد ( معمولا از اواخر زمستان تا اوایل بهار ) که بذر جوانه می زندشروع می شود.گیاهی که از دانه به وجود می آید، به سرعت رشد می کند تا گل بدهد. اگر گل ها بر روی گیاهان باقی بمانند، بذر تولید خواهد کرد. بذرها بر روی گیاه رشد کرده و بالغ می شوند. چنانچه توسط باد، پرندگان یا حیوانات پراکنده شونده و در شرایط مساعد قرارا گیرند، چرخه زندگی خود را در فصل رشد آینده آغاز و ادامه خواهند داد.

بیشر ما با گیاهان یکساله آشنا هستیم، اگر چه هیچ گاه به فکر دسته بندی آنها نبوده ایم. گل های آهار، اطلسی، همیشه بهار و همچنین بسیاری از سبزی های معروف نظیر لوبیا، کاهو و حتی بسیاری از علف های هرز نظیر علف هایی که به صورت مزاحم دایما در باغ رشد می کنند و آفت باغ محسوب می شوند، جزء گیاهان یکساله به شمار می روند.

اصلاح کنندهگان گیاه هان پیوسته تلاش می کنند تا گیاهان یکساله بهتری را برای باغداران تهیه نمایند. هرچه پرورش و رشد گیاه بهتر باشد، قدرت مقاومت آن در برابر بیماری افزایش می یابد و طیف وسیعی از رنگ ها و طرح ها را به وجود می آورد و نهال های حاصل از بذر، بیشتر به یکدیگر شبیه می شوند و در برابر شرایط جوی مقاومت آنها افزایش می یابد و همچنین گیاهان کوتاه تر انبوه تر و مقاومتر می شوند که در میان اهداف یکدیگر این هدف از جمله مهمترین آنها به شمار می روند. ( هر ساله کاتالوگ ها، فهرستی از اسامی دانه ها و بذر های اصلاح شده و آخرین میوه های تولید شده ارائه می دهند).

به دلیل اینکه کار اصلاح کنندهگان گیاه، تولید گیاه متحد الشکل به مقدار زیاد است، به توضیح اصلاحاتی می پردازیم که برای چنین گروه های مشابهی از گیاهان استفاده می شود.

رقم ( هماننده نژاد تامبلینا در گل آهار ) بدین معنی است که این گیاه دارای خصوصیات رشدی مشابه بوده اما در برخی از ویژگی های خاص دیگر مانند رنگ، با یکدیگر تفاوت دارند. گروههم دارای همین مفهوم است.

گیاهان هیبریدی f1 در اثر مراحل کنترل شده دقیقی به وجود می آینده. بدین طریق که دو نژاد خالص که به طور مادر زادی دارای دارای ویزگی های وراثتی کاملا مطلوب هستند با هم تلاقی داده می شوند ( معمولا از طریق گرده افشانی دستی ) و بذر هایی که به دین طریق به وجود می آیند، گیاهان هیبریدی f1 می باشند.

این گیاهان هیبریدی همانند هر یک از والدین خود ویژگی های مطلوبی نظیر قدرت و قد یکسانی خواهند داشت اما بر خلاف هیبرید f1 گیاهان هیبرید f2 ویژگی های یکسانی ندارند.گیاهان تتراپلوئیدی ( ک معمولا به اختصار تترا نامیده می شوند ) دو برابر گیاهان دیپلوئید، کروموزوم دارند. در نتیجه گیاهان تتراپلوئید دارای گل های بزرگ با گلبرگ ها و ساقه های محکم تر و برگ های بزرگتر هستند.

 

گل آهار نمونه ای از یک گیاه یک ساله

 

گیاهان چند ساله

یکی از تفاوت هایی که گیاهان چند ساله با گیاهان یکساله دارند، داشتن عمر طولانی آنها هست. هر کجا که شرایط اقلیمی و وضعیت باغ مناسب باشد، یکگیاه چند ساله، حداقل برای سه سال در آنجا زندگی خواهد کرد و هر سال گل می دهد. از طرف دیگر، آنچه که باعث شناسایی گیاهان چند ساله از درخچه ها می شود، این است که گیاهان چند ساله فاقد اندام های چوبی ( درخچه ها ) هستند. شاید شما با کامه گیاهان چند ساله علفی برخورد کرده باشید. گیاهان علفی یعنی گیاهانی که مانند علف بوده یا ساده تر اینگه چوبی نیستند. به بیان دقیق تر آنها گیاهان چند ساله ای هستند که در پایان هر فصل رشد، تا پائین خشک شده و از بین می روند. سپس در آغاز فصل رشد سال بعد، ساقه ها و برگ های جدیدی به وجود می آورند. گل صدتومانی و سوسن های پلانتین نمونه های بارزی از گیاهان چند ساله هستند که در پایان هر فصل رشد تا پائین خشک شده و از بین می روند.

 

در مورد گیاهان چند ساله دیگر نظیر داوودی و سرخ بر در سراسر زمستان مقداری از شاخه و برگ آنها باقی می ماند و آماده هستند که پس از پایان فصل سرما رشد کرده و ساقه های گلدار تولید کنند و بالاخره گیاهان چندساله همیشه سبز نیز وجود دارند . مانند زنبق رشتی و سوسن رود نیل که در سراسر فصل زمستان مقاوم بوده و بدون تغییر باقی می مانند.

این موضوع باعث می شود که به مقاومت گیاهان بیندیشیم. بدیهی است آن دسته از گیاهانی که تمام اندام هایشان را به جز آن قسمتی که در زیرزمین است، از دست می دهند، ریشه هایشان به همراه جوانه های پایینی ساقه در زیر خاک باقی می مانند، آنها در بهترین موقیت قرار دارند، تا در برابر زمستان سرد و کشنده در امان باقی بمانند.

اگر به گیاهانی که در حالت خواب قرار دارند و تعدادی از شاخه و برگ هایشان در بالای خاک خشک شده است ( خصوصا آنهایی که با برف پوشیده شده اند ) کود مالچ داده شود ممکن است در برابر سرمای زمستان مقاومت کرده و زنده باقی بمانند. ام اصطلاح گیاهان چند ساله همیشه سبز را می توان به آنها اتلاق کرد که وقتب در معرض سرما قرار می گیرند، در دمای پایین بسیار آسیب پذیر بوده و از بین می روند.

مقاوم بودن گیاهان باعث می شود که ما تعریفی را که از گیاهان چندساله داشتیم تغییر داده و گیاهی را چند ساله بنامیم، که در صورت وجود شرایط اقلیمی و مناسب، حداقل سه سال در باغ عمر کنند.

 

گل داوودی نمونه یک گیاه چند ساله

 

گیاهان دو ساله

حد واسط گیاهان یک ساله و گیاهان چند ساله، گروه اندکی از گیاهان دو ساله وجود دارند که گلدهی و رشد آنها مانند گیاهان یکساله به آهستگی صورت می گیرد. معمولا در بهار دانه آنها جوانه زده و در طی فصل رویشی اولین سال رشد می کنند و در طول دومین بهار و تابستان، دانه و گل می دهند و در پایان فصل رشد از بین رفته و میمیرند. گل انگشتانه و گل استکانی کانتربوری به نام مدیوم دو گیاه دو ساله ای هستند که از دیر باز مورد علاقه افراد بوده اند.

اصلاح کنندهگان روی معروف ترین گونه های این گیاهان کار کرده اند که نه تنها باعث بهتر شدن شکل و ظاهر آنها شده اند بلکه رشد گونه هایی از آنها را به قدری تسریع کرده اند که همانند گیاهان یک ساله در مدت یکسال سیکل زندگی خود را کامل می کنند

 

گل انگشتانه نمونه یک گیاه دو ساله

 

گردآوری مطالب گروه آموزشی ایباغ

 

 

ارسال نظر